Dziedzictwo kulturowe

KONKURSY REGIONALNE

W nawiązaniu do dawnych tradycji już od kilku lat rok w rok odbywają się konkursy związane z okresem Bożego Narodzenia. Konkursy na szopkę reginalną, światy, podłaźniki i pająki mają na celu kultywowanie tradycji, zwyczajów, obyczajów i wartości związanych z Bożym Narodzeniem przekazywanych przez pokolenia. Uczestnicy konkursów muszą wykazać się nie tylko talentem artystycznym, ale także dużą wiedzą i znajomością tradycji regionu.

  

GMINNY KONKURS BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA

Ocenie podlegają szopki spełniające następujące warunki:

  • przedstawienie sceny betlejemskiej ilustrujące narodzenie Zbawiciela;
  • umieszczenie sceny betlejemskiej w formie przestrzennej, w realiach regionu babiogórskiego – krajobraz (w tym koniecznie zarys Babiej Góry), architektura (kościół, kapliczka, drewniana chałupa itp.), elementy wyposażenia wnętrza, stroje itp.;
  • szopka ma być wykonana w oparciu o materiały naturalne (np. drewno, papier, kora, nasiona, mech, kamień).

 

Ocenie nie podlegają szopki wykonane z użyciem materiałów sztucznych (tworzywo sztuczne, styropian, folia, eternit itp.). Postacie ludzi i zwierząt powinny być również wykonane z materiałów naturalnych (drewno, glina, ciasto, nasiona itp.). Dopuszcza się użycie plasteliny lub modeliny. Ocenie nie podlegają szopki, w których użyło postaci gotowych lalek i figurek.

Szopka

Szopki oceniane są w następujących kategoriach:

  • rodzinna (obejmuje szopki wykonane wspólnie przez członków jednej rodziny),
  • dziecięca (obejmuje szopki wykonane samodzielnie przez dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci ze szkół podstawowych),
  • młodzieżowa (obejmuje szopki wykonane samodzielnie przez młodzież z gimnazjów i szkół średnich).

 

POWIATOWY KONKURS REGIONALNY "ŚWIATY, PODŁAŹNIKI, PAJĄKI"

Celem konkursu i wystawy pokonkursowej jest przypomnienie i rozpropagowanie charakterystycznych dla regionu Podbabiogórza elementów plastyki obrzędowej, jaką stanowią dekoracje związane z Godnimi Świętami czyli Bożym Narodzeniem.

Świat, światy - kule z opłatków, zawieszane u stropu, często na tragarzu (sosrębie) w paradnej izbie, niegdyś związane z urodzajem i życiodajnym słońcem, w tradycji chrześcijańskiej symbolizowały glob ziemski odkupiony przez Jezusa.

Światy

 


Podłaźnik, podłaźniczka - wierzchołek jodły lub świerka przystrojony jabłkami,orzechami i często światami, zawieszany u stropu w paradnej izbie, odwieczny znak życia, prastary symbol kosmiczny (kolumna niebios), w tradycji chrześcijańskiej miał przypominać rajskie drzewo i grzech pierworodny, od którego mieszkańców Ziemi wybawiło przyjście na świat Jezusa.


Podłaźnik


Pająki - rodzaj żyrandoli wykonanych ze słomy, nasion, bibuły, opłatków - były ozdobą izby wzorowaną na tradycji kościelnej i dworskiej. Przypomnienie tych ozdób ma na celu przywrócenie dawnego rękodzieła, wspieranie rozwoju twórczości ludowej, rozwijanie zainteresowań kulturą ludową, utrwalanie ponadczasowych tradycji ludowych regionu.


Pająk

Prace podlegające konkursowej ocenie we wszystkich kategoriach muszą być wykonane zgodnie z tradycj ą, zarówno jeżeli chodzi o ich formę plastyczną, jak i o materiał (słoma, opłatki, kolorowy papier i bibuła, nasiona roślin rosnących na terenie Podbabiogórza, tzw. złotka, itp.). Wyklucza się materiały współczesne jak: folia, sztuczne tworzywo, szkło, taśmy kwiaciarskie, taśmy dekoracyjne, sztuczne drzewka, obce kulturowo nasiona i owoce itp.

 

Prace we wszystkich wymienionych wyżej kategoriach (światy, podłaźniki, pająki) oceniane będą w trzech przedziałach wiekowych:

  • I grupa wiekowa - szkoły podstawowe,
  • II grupa wiekowa - młodzież gimnazjalna i ponad gimnazjalna,
  • III grupa wiekowa - dorośli.


Organizatorem konkursów jest Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidziej, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej

NA GÓRĘ