Jesteś tutaj:
  2. Izba regionalna

Izba regionalna

IZBA REGIONALNA "Z WIEJSKIEJ SKARBNICY"

W Szkole Podstawowej w Zachełmnej mieści się Izba Regionalna „Z wiejskiej skarbnicy”, która powstała w 1998 r. Pierwsza wystawa eksponatów zebranych z wiejskich poddaszy i ofiarowanych przez ich właścicieli, odbyła się przy okazji obchodów 90-lecia istnienia szkoły w Zachełmnej. Wystawę wznowiono również z okazji rocznicy 100-lecia istnienia szkoły w 2008 r.

W izbie mieszczą się liczne przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w chacie chłopskiej, np.: żarna, dzieża, kołyska, żelazka na węgiel, duszę, zegary, obrazy świętych, czy też narzędzia niezbędne w pracy na roli, np.: uzda na konia, sita, młynek. W izbie można znaleźć również wiele cennych dokumentów, akta notarialne, listy, świadectwa szkolne, gazety, kosztorysy budowy szkoły, wzory haftów pochodzące z okresu II wojny światowej, mapy, liczne zdjęcia. Ciekawość zwiedzających wzbudza laska – WARTA , przekazywana symbolicznie chłopom, którzy pełnili w nocy wartę - dyżur nad bezpieczeństwem mieszkańców wioski oraz krzyż żołnierza z 1914 r. umieszczony w butelce, jak również dokument utworzenia szkoły w Zachełmnej z 1907 r.

Wiejska Skarbnica wciąż jest wzbogacana o nowe eksponaty, w ramach realizacji w szkole ścieżki regionalnej, a także programów i konkursów regionalnych. Mieści się tu wystawa prac Powiatowego Konkursu Regionalnego ” Światy, Podłaźniki, Pająki” organizowanego corocznie przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidziej, Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Szkołę Podstawową w Zachełmnej.